Az 1992-ben induló UEFA Bajnokok Ligája a korábbi BEK-ből formálódott. Első évadában még csak nyolc csapat juthatott be a csoportkörökbe. Ez a szám 1994-ben tizenhatra, 1997-ben huszonnégyre, 1999-ben pedig harminckettőre nőtt. A fordulatot a 24-es rendszer bevezetése okozta: a 97/98-as ligaidényben olyan klubok is bejutottak a csoportokba, melyek hazájuk bajnokságában nem lettek bajnokok. A huszonnégy csapatos "Bajnokok" Ligája első szezonjában három német, két-két angol, francia, holland, olasz, portugál, spanyol és török csapat is képviseltette magát. A számokból világossá válik, hogy kilenc klub a hagyományokhoz méltatlanul tört az európai trón felé. Innentől beszélhetünk a liga nevéhez nem illő kvalifikációkról.
A 97/98-as szezonban szerencsére még bajnokcsapat győzedelmeskedett, hiszen a Real Madrid bajnokként került a BL-be. Egy évvel később azonban megtörtént az igazi szégyen, úgy nyert klubcsapat BL-t, hogy valójában nem is kerülhetett volna be: a 98/99-es ligát megelőző 97/98-as Premier Leauge-ben a Manchester United a második helyet szerezte meg az Arsenal mögött, és csak az angol bajnokság színvonalának köszönheti, hogy ezzel bekerült a selejtezőkörökbe, s átverekedve magát mindenkin, a döntőt is megnyerte. Az ezt követő tizenkét sorozatban még ötször (2000: Real Madrid, 2003: Milan, 2005: Liverpool, 2007: Milan, 2009: Barcelona) fordult elő, hogy nem bajnok nyerte a döntőt. Ezzel el is érkeztünk 2011-be, amikor a 32 csapatból mindössze 17 (!) volt bajnok idén. Az A csoportban senki, a G és H csoportokban mindenki.
Megoldás persze nincs. Akit zavar (mint engem), hogy a névhez, és a régi időkhöz képest nem csak bajnokok küzdhetnek a kupáért, az ne nézze. 2009-ben az UEFA kupát nevezték át, pedig a BL-t kellett volna, hiszen ott lenne időszerű egy esetleges új név immár 14 éve. Persze ebbe már a szponzoroknak is lenne beleszólásuk, hiszen a lassan 20 éve jól csengő "márkanév", a Bajnokok Ligája nem tűnhet csak úgy el a piacról, mely jelentős bevételkieséssel járna a cégeknek. Lehetne változtatni a bejutás folyamatán, visszatérve a bajnokcsapatos rendszerhez, de ez egyesek szerint a színvonal esésével járna. Előfordulhat, hogy a csoportmeccseket néhány mérkőzésén kevesebben néznék a televízióban, pláne az elitbajnokságok országaiban csökkenne a nézettség klubjaik lefaragásával, de a későbbiekben a nagycsapatok egyébként is legyűrnék a kisebbeket, az egyenes kieséses szakaszba pedig a sztárok kerülnének be.
A változtatásokra a modern futball mindig megtalálná a magyarázatot (de főleg arra, hogy miért nincs változás), ezért is fog minden a régiben maradni.